Festool 575302 KAPEX KS120REB Sliding Compound Mitre Saw
Festool
Articlenr. 575302 | EAN 4014549299210
Description
More Information
FAQ
Description
Now a total of 5 years warranty on Festool KS 120 REB machines
Features KS 120 REB sliding compound mitre saw
  • The double ball bearing guide column for precise working
  • Double line laser for precise marking of the saw cut
  • Fine adjuster operated from the front for setting the saw blade angle to the nearest millimetre
  • Integrated special cutting position for cutting depths of up to 120 mm
  • FastFix saw blade changes for adaptation to the working material
  • Precise cuts due to double guide column
  • Quickbrake
Main applications Festool Kapex KS120REB
  • Trimming skirting boards and cornices up to 120 mm in height – no calculations required
  • Cutting boards and panels up to 305 x 88 mm
  • Trimming crown mouldings up to 168 mm in their original wall position
  • Trimming square timber and beams up to 88 mm thick
Specifications
  • No load speed: 1400 - 3400 rpm
  • Power consumption: 1600 W
  • Weight: 23.10 kg
  • Saw blade diameter: 260.00 mm
  • Cutting depth at 45°/90°: 215 x 88 mm
  • Cutting depth 90°/90°: 305 x 88 mm
  • Cutting depth at 45°/45° (right): 215 x 35 mm
  • Profile shaped diagonal cut at 45° / 90°: 168.00 mm
  • Inclination angle: 47/47
  • Dimensions (LxDxH): 713 x 500 x 470 mm
  • Cutting depth at 50°/90° (left): 196 x 88 mm
  • Cutting depth at 60°/90° (right): 152 x 88 mm
  • Cutting depth at 45°/45° (left): 215 x 55 mm
  • Angle bevel: 50/60
  • Special cutting depth 90°/90°: 60 x 120 mm
  • Special cutting depth 45°/90° (left): 40 x 120 mm
  • Special cutting depth 45°/90° (right): 20 x 120 mm
  • Profile shaped diagonal cut at 90°/90°: 168.00 mm
  • Working height: 900.00 mm
  • Dust extraction connection Ø: 27/36 mm
Includes
  • HW universal saw blade W60
  • Swivel
  • Workpiece clamp
  • Allen key SW 6
  • Delivered in box
Dealer warranty:
More Information
EAN 4014549299210
Codice articolo 575302
Manufacturer Festool
Tensione (V) 230 V