Festool 575313 KAPEX KS120REB-UG-Set Mitre saw
Festool
Articlenr. 575313 | EAN 4014549299333
Description
More Information
FAQ
Description
Now a total of 5 years warranty on Festool KS 120 REB machines
Features KS 120 REB sliding compound mitre saw
  • The double ball bearing guide column for precise working
  • Double line laser for precise marking of the saw cut
  • Fine adjuster operated from the front for setting the saw blade angle to the nearest millimetre
  • Integrated special cutting position for cutting depths of up to 120 mm
  • FastFix saw blade changes for adaptation to the working material
  • Precise cuts due to double guide column
  • Quickbrake
Main applications Festool Kapex KS120REB
  • Fitting skirting and mouldings up to a height of 120 mm - no calculation required
  • Flush cutting of boards and panels up to 305 x 88 mm
  • Fitting of edge profiles up to 168 mm in "any measured angle"
  • Trimming beams up to 88 mm thick
Specifications
  • No load speed 1ÔÇà400 - 3ÔÇà400 rpm
  • Power consumption 1ÔÇà600 W
  • Weight 23,10 kg
  • Saw blade diameter 260.00 mm
  • Cutting depth at 45°/90° 215 x 88 mm
  • Cutting depth 90°/90° 305 x 88 mm
  • Cutting depth 45°/45° (right) 215 x 35 mm
  • Edge profile with diagonal cut 45°/90° 168.00 mm
  • Inclination angle 47/47
  • Dimensions (LxDxH) 713 x 500 x 470 mm
  • Cutting depth 50°/90° (left) 196 x 88 mm
  • Cutting depth 60°/90° (right) 152 x 88 mm
  • Cutting depth 45°/45° (left) 215 x 55 mm
  • Miter angle 50/60
  • Special cutting depth 90°/90° 60 x 120 mm
  • Special cutting depth 45°/90° (left) 40 x 120 mm
  • Special cutting depth 45°/90° (right) 20 x 120 mm
  • Edge profile diagonal section at 90°/90° 168.00 mm
  • Working height 900,00 mm
  • Dust extraction connection Ø 27/36 mm
Includes
  • HW universal saw blade W60
  • Swinghandle
  • Workpiece clamp
  • Undercarriage
  • Stopper
  • Extendable
  • Telescopic part with measuring scale
  • Foldable stand
  • Allen bag SW 6
  • In box
More Information
EAN 4014549299333
Codice articolo 575313
Manufacturer Festool
Tensione (V) 230 V