SKIL BT1E1340AA Table saw with folding base 254mm 2000W
SKIL
Articlenr. BT1E1340AA | EAN 8719643004543
Description
More Information
FAQ
Description
Special features
  • 254 mm table saw with powerful 2000 W motor for fast and smooth cutting
  • 2-in-1 crosscut guide can also be used as a table extension
  • Quick height adjustment of the saw blade
  • Fine adjustment of saw blade parallelism without a wrench
  • Storage on machine for guide, miter guide, push bar, saw blade guard and keys
  • Easily collapsible base with quick lock for comfortable work
  • Guide adjustment via rack and pinion for fast, smooth and precise work
  • Easy transport with carrying handle and very compact storage
  • Clean working environment: direct the disposal of sawdust with the dust concentrator
Technical data
  • Power 2000 W
  • Max cutting depth - bevel 0° 90 mm
  • Max. cutting depth - bevel 45° 63 mm
  • Saw blade diameter 254 mm
  • Saw blade bore diameter 30 mm
  • Max. bevel angle -2 / 47 °
  • Max. cut-off length left of saw blade 340 mm
  • Max. cut-off length to the right of saw blade 640 mm
  • No load speed 4500 rpm
  • Weight 22.6 kg
Scope of delivery
  • Table saw SKIL 1340
  • Saw blade 254 mm with 48 carbide teeth
  • Dust outlet connector
  • Handle
  • In cardboard box
More Information
EAN 8719643004543
Order Number BT1E1340AA
Manufacturer SKIL
Voltage (V) 230 V