HiKOKI DS18DDQWRZ Cordless drill 18V 2.0Ah Li-Ion with attachments in HSC II case
HiKOKI
Articlenr. DS18DDQWRZ | EAN 4966376411696
Description
More Information
FAQ
Description
HiKOKI DS18DDQWRZ cordless drill 18V 2.0Ah Li-Ion with attachments in HSC II case + 5-year dealer warranty
Features
  • Drill-screwdriver with quick attachment system
  • Compact and lightweight
  • 2 speeds
  • Tool length of only 165 mm and 116 mm without attachments
  • 20 positions adjustable
  • Ergonomic soft grip handle
Technical data
  • Wood capacity (mm) 36
  • Capacity steel (mm) 13
  • Machine screw capacity (mm) 6
  • Capacity wood screws (mm) 6x75
  • Max. torque soft (Nm) 26
  • Max. torque hard (Nm) 55
  • Capacity drill head (mm) 1.5 - 13
  • Speed no-load low (min.) 0-440
  • Speed no-load high (min.) 0-1,700
  • Battery voltage (V) 18
  • Battery composition Li-ion
  • Battery charging time (min.) 30 min.
  • Motor without carbon brushes
  • Dimensions L x W x H (mm) 165x85x217
  • Weight (kg) 1.3
Scope of delivery
  • 2 x battery BSL1820M 18V 2.0Ah
  • Charger UC18YFSL
  • Drill head 379245, bit holder 379246, angle head 379247 and offset head 379248
  • In HSC II case
More Information
EAN 4966376411696
Order Number DS18DDQWRZ
Manufacturer HiKOKI
Battery capacity 2.0 Ah
Scope of delivery In case
Version With battery and charger
Voltage (V) 18 V