Milwaukee 4933493353 M18 FN16GS-0X Accu Bradtacker 16GA straight 25-64mm 18V excl. batteries and charger
Milwaukee
Gift!*
Articlenr. 4933493353
EAN 4058546482244
Description
More Information
FAQ
Description
Milwaukee M18 FN16GS-0X Accu Bradtacker 16GA straight 25-64mm 18V excl. batteries and charger 4933493353 + dealer warranty
Special features
- Quick and easy nailing depth adjustment without tools
- Smaller nail hole, exactly the size of the head of the nail, for a neater finish
- Small bracket allows user to fire nails at a sharper angle
- Dry-Fire lockout prevents the tool from firing when there are no nails left in the magazine
- Shoots 1200 nails per load with oneM18™ REDLITHIUM™ 2.0 Ah battery for maximum productivity
- Quick access for tool-free nail removal
- Belt Clip
- Protective nose for sensitive work surfaces
- Magazine for 110 nails for maximum productivity
- Flexible battery system: works with all MILWAUKEE®M18™ batteries
Technical data
- Voltage 18V.
- Battery type Li-Ion.
- Charger angle 0 degrees.
- Nail diameter 1.6 mm.
- Nail length 25-64 mm.
- Warehouse capacity 110.
- Weight (including battery) 3.2 kg.
Standard included
- Supplied without batteries and charger
- delivered in HD Box
More Information
| EAN | 4058546482244 |
|---|---|
| Order Number | 4933493353 |
| Manufacturer | Milwaukee |
| Scope of delivery | In case |
| Version | Body only |
| Voltage (V) | 18 V |
| Warranty | 1 year |
FAQ
Customer Questions
Recently Viewed Products
updateQty(e)"
type="number"
pattern="[0-9]{0,5}"
inputmode="numeric"
min="1" max="10000" :value="qty"
value="1"