HiKOKI C1806DUMW4Z Cordless circular saw 165mm 18V excl. batteries and charger
HiKOKI
Articlenr. C1806DUMW4Z | EAN 4966376412310
Description
More Information
FAQ
Description
Hikoki C1806DUMW2Z Multivolt Accu Circular Saw 165mm 18V excl. batteries and charger + 5 year dealer warranty
Features
  • Compact and lightweight
  • High cutting capacity: 66 mm
  • Brushless motor
  • Silent mode: low noise level
  • Compatible with various ruler brands
  • Bladder function
  • Overload protection
  • Soft grip I
  • Dual LED lighting
  • Extra handle on the sole
  • Excluding batteries and charger in HSC IV
Technical data
  • Saw blade ∅ (mm) 165
  • Cutting depth 90° (mm) 66
  • Cutting depth in mitre 45°(mm) 43
  • Speed no load low (min.) 2,500 (quiet mode)
  • Speed no load high (min.) 4,500
  • Battery voltage (V) 18
  • Motor without carbon brushes
  • Motor brake
  • Starting current limitation
  • Dimensions L x W x H (mm) 314x198x263
  • Weight (kg) 3.3
Scope of delivery
  • Saw blade
  • Longitudinal guide
  • Wrench 5mm
  • In cardboard box
  • Supplied without batteries and charger
    Dealer warranty:
    More Information
    EAN 4966376412310
    Order Number C1806DUMW4Z
    Manufacturer HiKOKI
    Scope of delivery In case
    Version Body only
    Voltage (V) 18 V