Makita DJV180ZJ 18V Jigsaw excl. batteries and charger in MakPac
Makita
Gift!*
Articlenr. DJV180ZJ | EAN 0088381662819
Description
More Information
FAQ
Description
Now a total of 5 years warranty on Makita DJV 180 ZJ Machines
Features DJV180ZJ
  • 18V Lithium-ion jigsaw, derived from the very popular 230V version 4350FCT
  • Extremely low vibration: vibrations are absorbed by counterweight in the drive
  • Equipped with three pendulum positions for efficient cutting: from fine to coarse
  • Precise cutting due to unique square saw axis that prevents the saw from rotating
  • Optimal visibility and clean cutting line due to cooling air channels that blow away sawdust
  • Quick and easy saw change without tools
  • For intensive daily cutting
Specifications DJV180ZJ
  • Volts (voltage): 18 V
  • Motor type: 2-pole
  • Variable speed control (switch)
  • Built-in lighting
  • Softgrip
  • Dim. lxwxh: 257x73x208 mm
  • Stroke length: 26 mm
  • Number of strokes: 0 - 2600
  • Pendulum positions: 3
  • Saw blade change without tools
  • Tilt L/R: 45 / 45º
  • Max. capacity cutting wood at 0°: 135 mm
  • Saw blade length: 76 - 180 mm
  • Max. capacity cutting aluminium at 0°: 20 mm
  • Max. capacity cutting metal at 0°: 10 mm
  • Sole material: Aluminium
  • Sound pressure level (LpA): 84 dB(A)
  • Uncertainty (K): 3 dB(A)
  • Vibration ah wood cutting: 7.0 m/s²
  • Vibration (K) cutting wood: 1.5 m/s²
  • Vibration ah metal cutting: 3.5 m/s²
  • Vibration (K) metal cutting: 1.5 m/s²
  • Weight with BL1815N battery: 2.6 kg
  • Weight with BL1820 battery: 2.6 kg
  • Weight with low LXT 18 V battery: 2.6 kg
  • Weight with BL1830 battery: 2.9 kg
  • Weight with BL1840 battery: 2.9 kg
  • Weight with BL1840B battery: 2.9 kg
  • Weight with high LXT 18 V battery: 2.9 kg
  • Electrical brake
  • Battery protection
Includes:
  • 192557-6 Anti-splinter device
  • 417852-6 Cover plate
  • 417853-4 Dust nozzle
  • 783202-0 Allen key 4.0 mm
  • 792522-1 Jigsaw blade B22
  • 792538-6 Jigsaw B10
  • 821550-0 Makpac type 2
  • A-85793 Jigsaw blade wood 70 mm BR13
  • Supplied without batteries and charger
More Information
EAN 0088381662819
Order Number DJV180ZJ
Manufacturer Makita
Scope of delivery In case
Version Body only
Voltage (V) 18 V