Makita DTWA260Z Adjustable Impact Wrench 1/2" 260Nm 18 Volt excl. batteries and charger
Makita
Gift!*
Articlenr. DTWA260Z | EAN 0088381783118
Description
More Information
FAQ
Description
Makita Adjustable Impact Wrench 1/2" 260Nm 18 Volt excl. batteries and charger + 5-year dealer warranty
Special features
  • Extensively adjustable impact wrench with 1/2" square connection, for precise fastening.
  • Suitable for medium assembly work (M14-M20), with continuous same value.
  • When decreasing in rpm, the motor automatically stops to prevent incomplete attachments.
  • Programmable with computer via USB and "Makita Industry Tool Settings" software.
  • Machine is also limited adjustable via display in the base.
  • LED indicator and buzzer indicates state of connection, dead battery or machine malfunction.
  • Yellow color coding on base and back of machine: maximum 260 Nm.
  • Integrated LED lighting for more comfortable work in poorly lit areas.
  • High productivity using energy efficient brushless motor.
  • Compact in size and lightweight with ergonomic handle.
Technical data
  • Platform LXT 18 V
  • Connection/opname 1/2" square
  • Var. speed control (switch)
  • Adjustable number of strokes Yes
  • Programmable Yes
  • Program input USB
  • LED indicator colors green/red/yellowT
  • no-load speed (position 1) 0 - 2800
  • Adjustable torque range (approx.) minimum 40 Nm
  • Adjustable torque range (approximately) maximum 170 Nm
  • Type of motor BL motor
  • Volt (voltage) 18 V
  • Constant speed Yes
  • Built-in lighting Yes
  • Electric brake Yes
  • Battery Protection
  • Dim. lxwxh161x80x215 mm
  • Weight (EPTA) 1.8 kg
  • Weight with high LXT 18 V battery 1.8 kg
  • Battery charge indicator. No
  • Left/right rotation Yes
  • Number of beats at least 0 per minute
  • Number of strokes (position 1) maximum 3400 per minute
  • Bolt/screw 4.6 metric minimum 14 mm
  • Bolt/screw 4.6 metric maximum 20 mm
  • Bolt/screw 8.8 metric minimum 10 mm
  • Bolt/screw 8.8 metric maximum 16 mm
  • Maximum torque (position 1) 260 Nm
  • Led color indicator: maintenance Yellow (flashing)
  • Type of variable speed control Switch
  • Speed no load (position 1) maximum 2800 rotations per minute
  • OK judgment of each connection Green
  • Variable speed control Yes
Scope of delivery
  • Supplied without batteries and charger
  • In cardboard box
Dealer warranty:
More Information
EAN 0088381783118
Order Number DTWA260Z
Manufacturer Makita
Scope of delivery In box
Version Body only
Voltage (V) 18 V