Makita DTR180ZJ Battery Braiding Machine 14.4 - 18 Volt excl. batteries and charger
Makita
Free gift!*
Articlenr. DTR180ZJ | EAN 0088381859431
Description
More Information
FAQ
Description
Now a total of 5 years warranty on Makita DTR180 Machines(*)
Features DTR180
  • Fast machine for continuous braiding of rebar.
  • Adjustable for continuous braiding or one braid at a time.
  • Binding force adjustable in 6 steps.
  • Braiding capacity when combining 2 rebar between 10 mm and 16 mm.
  • Braiding capacity when combining 4 rebar between 10 mm and 13 mm.
  • Maximum braid diameter is 35 mm. Energy-efficient carbon brushless motor for efficient use.
  • Flexible use with both 14.4 V and 18 V battery packs.
  • Battery protection against deep discharge, overload and overheating.
DTR180 technical data
  • Battery indicator yes
  • Dim. lxwxh 304x93x318 mm
  • Tying wire 0.8 mm